ERZİNCAN İLİNDE MEYDANA GELEN FACİAYA İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMAMIZ
Tarih: 14.02.2024| Okunma Sayısı: 135

GEÇMİŞ OLSUN ERZİNCAN

Erzincan ili İliç ilçesinde bulunan Anagold Madencilik San. ve Tic. A.Ş. tarafından işletilen altın madeninde meydana gelen göçük nedeniyle 9 madencimizin göçük altında kaldığı bilgisi kamuoyuyla paylaşılmıştır.

Çöpler Kompleks Maden İşletmesinin faaliyete girdiği 2010 yılından bugüne yarattığı tahribat ve oluşturduğu tehlike devasa nitelik kazanmış, il halkının da tepkisini çekmiştir. Ancak verilen hukuki mücadele sonuçsuz kalmıştır.

Konu ile ilgili olarak TBB tarafından; “Çöpler Kompleks Madeni 2. Kapasite Artışı ve Flotasyon Tesisi Projesi Sahasının felaket riski taşımakta olduğu, deprem riski, su kaynakları ve nehirlerin korunması bakımından bilimsel gerçeklere aykırı olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca ÇED Olumlu kararı verildiği, Proje sahasının Türkiye’nin en büyük su toplama havzasına sahip Fırat Nehri'ne sadece birkaç yüz metre uzaklıkta, Munzur dağları ekosistemi içerisinde bulunduğu, kirliliğin tüm ekosisteme ağır hasarlar vereceği; hava, su, toprağın ağır metaller ve kimyasallarca yavaş yavaş zehirleneceği” uyarısında bulunulmuş, tüm yetkililere ve kamuoyuna çağrıda bulunularak, gerekli tedbirlerin ivedilikle alınması istenmiştir. 21 Haziran 2022 tarihinde meydana gelen siyanür borusunun patlaması sonucu tonlarca siyanürlü çözeltinin toprağa, suya ve havaya karışmasına istinaden Çevre Sehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvuruda bulunulmuş ve sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur. TBB tarafından ÇED olumlu raporunun iptali için yürütülen hukuki süreç takip edilmiştir.

Mühendis ve mimar odalarınca da liç sahasında yaşanabilecek kayma defaatle vurgulanmış olmasına rağmen işletme faaliyetine devam etmiştir. Nitekim 13 Şubat 14.28 de yığın liç alanı bölgesinde kayma meydana gelerek elim olay vuku bulmuştur. 

Konu ile ilgili verilen Türkiye Barolar Birliği, bölge halkı ve diğer meslek kuruluşlarınca verilen tüm çabaya rağmen işletmenin faaliyetinin durdurulmaması meydana gelen elim olayda ihmal olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

BU BİR DOĞAL AFET DEĞİL CİNAYETTİR. Olayın medyada toprak kayması olarak yer almasını kabul etmiyoruz. Doğanın dengesi bozularak ve liç alanında kayma meydana geleceğine dair yapılan ikazları görmezden gelerek hiçbir önlem almadan faaliyetine devam eden işletmeyle birlikte, bölgede işletmenin faaliyetine devam etmesine izin verenler de sorumludur. 

Bir an önce madende çalışan işçilerin sağ salim kurtarılmasını ve bölge çalışanları ile tüm vatandaşlarımızın can güvenliklerinin sağlanmasını istiyoruz.

Sağlıklı ve düzenli bir çevrede yaşamak hepimizin hakkıdır. Anayasa ile güvence altına alınan bu hakka sahip çıkmak, sularımızı, çevremizi, insanımızı, canlılarımızı korumak hepimizin görevidir.

 

20.04.2024
AV. BAHADIR TEKEŞ
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.