UNUTMAYACAĞIZ
Tarih: 7.02.2024| Okunma Sayısı: 94

UNUTMAYACAĞIZ

Geçtiğimiz yıl 6 Şubatta meydana gelen deprem nedeniyle ülke olarak yaşadığımız acıyı ve 53 Bin 536 yurttaşımızı ASLA UNUTMAYACAĞIZ.

11 ilde hissedilen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından, afetin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen yaralarımız hala iyileşmemiştir.

İlki saat 04.17’de Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesinde 7.7 büyüklüğünde ve ikincisi saat 13.24’te Kahramanmaraş ili Elbistan ilçesinde 7.6 büyüklüğünde gerçekleşen depremler Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya, Kilis, Adana ve Elazığ illeri başta olmak üzere çok geniş bir bölgeyi etkilemiş ve korkunç boyutlardaki yıkıcı etkisiyle tüm Türkiye’yi yasa boğmuştur.

TÜRKİYE BİR DEPREM ÜLKESİDİR, GEREKLİ ÖNLEMLER FELAKET YAŞANMADAN ÖNCE ALINMALIDIR.

Geçmişte yaşananlar gibi büyük acılar yaşanmadan depreme karşı harekete geçilmeli ve önlem alınmalıdır. Depremlerin değil ihmalin öldürdüğü unutulmamalıdır.

Meydana gelen ölüm ve yaralanmalar depremde yıkılan çürük binaları yapan, bunların yapılmasına izin veren, bunlara göz yuman ve bunları denetlemeyenlerin sorumluluğudur.

AMASYA BAROSU OLARAK SÜRECİN TAKİPÇİSİYİZ

Amasya Barosu Başkanlığı tarafından; deprem nedeniyle yıkılan binaların yapımında yetkili ve sorumlu olan müteahhitler, proje sonrası mevzuata aykırı tadil/tamir işlemleri yapanlar ve yıkılan binaların projelerine onay veren, denetimleri gerektiği şekilde gerçekleştirmeyen idari görevliler başta olmak üzere ilgisi olan tüm şüphelilerin tespiti ve haklarında kamu davası açılması için suç duyurusunda bulunulmuştur. Bundan sonra da hukuki sürecin takipçisi olacağımızın sözünü veriyoruz.

KAYIPLARIMIZI RAHMETLE ANIYORUZ

Depremde hayatını kaybeden meslektaşlarımıza, yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ülkemize başsağlığı ve sabır diliyoruz.

 

 

 

27.02.2024
AV. BAHADIR TEKEŞ
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.