AMASYA BAROSU’NUN 65. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE BARO BAŞKANIMIZ TARAFINDAN YAYINLANAN KUTLAMA MESAJI

AMASYA BAROSU’NUN 65. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE BARO BAŞKANIMIZ TARAFINDAN YAYINLANAN KUTLAMA MESAJI

Aydınlık ve çağdaş uygarlık değerlerinin temsilcisi olarak 26.01.1959 yılında kurulan baromuzun 65. kuruluş yıl dönümü kutlu olsun.

Barolar; avukatlık mesleğini geliştirmek, meslek mensuplarının birbirleri ve iş sahipleri ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni sağlamak; meslek düzenini, ahlâkını, saygınlığını, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak, avukatların ortak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tüm çalışmaları yürüten, tüzel kişiliği bulunan, çalışmalarını demokratik ilkelere göre sürdüren kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır.

Amasya Barosu; kurulduğu günden bu yana Cumhuriyet değerlerine bağlı, hukukun üstünlüğünü savunan; hukuk devleti, yargı bağımsızlığı, demokrasi, temel hak ve özgürlüklerin teminatı olduğu bilinç ve sorumluluğu ile hareket etmiş bir kurumdur.

            Amasya Barosu; yargının kurucu ve esas unsuru olan bağımsız savunmanın Anayasa ile kurulmuş örgütlü bir gücü olduğu bilinç ve sorumluluğuyla, vatandaşın adil yargılanma ve savunma hakkının; Uluslararası Anlaşmalar ve Anayasamız gereğince yargı önünde gerektiği gibi temsil edilebilmesi için mücadele etmiş bir kurumdur.

            Amasya Barosu; savunma hakkını temsil eden avukatların yargılama süreci içerisinde görevlerini özerk ve etkin bir şekilde yerine getirmesinin hukuk devletinin gereklerinden biri olduğu gerçekliğinden hareketle mücadele etmeyi amaç edinmiş bir kurumdur.

Tarihimiz boyunca, hukuk devleti ilkesini yaşama geçirmek, devamlılığını sağlamak ve güçlendirmeye yönelik en güçlü meslek örgütlerinden biri olarak; darbelerin, hukuksuzlukların karşısında güçlü bir duruş sergiledik. Kayıtsız şartsız milletin egemenliğine dayalı olan demokrasimizin; çoğulcu, eşitlikçi ve özgürlükçü olması yolunda en güçlü mücadeleyi verdik. Bizler, hukuka ve özgürlüklerimize yapılan her saldırının tam karşısında olduk, olmaya da devam edeceğiz.

            Hepimizce malum olduğu üzere, CMK Ücret Tarifesi ekonomik gerçekliğe aykırı şekilde belirlenmiş olup özellikle son yıllarda artan enflasyon ve ekonomik dengesizlikler karşısında yetersiz kalmaktadır. 2024 yılında CMK Asgari Ücret Tarifesinde yapılan yetersiz artışa ilişkin başlatmış olduğumuz mücadele devam etmektedir. Bu mücadeleye destek veren tüm meslektaşlarımıza bu vesileyle teşekkür ederiz.

Adli yardım bütçeleri için ayrılan yüzdelik dilimin artmış olmasına rağmen bu payın Barolara hala aktarılmamış olması, birikmiş ve yıllık gelecek olan ödeneklerle kapanması imkansız hale gelmiş olan adli yardım borçlarının çözümü için Bakanlıkça adım atılmaması meslektaşlarımızı ekonomik güçlüklerle baş başa bırakmaktadır. Bu ödeneklerin ivedilikle gönderilmesi ve bir defaya mahsus tüm adli yardım borçlarının ödenmesi için Birlik öncülüğünde Bakanlıkla yapılan görüşmeler devam etmektedir.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Adalet gücü bağımsız olmayan bir milletin devlet halinde varlığı kabul edilemez” sözünden hareketle; Anayasa, Avukatlık Kanunu ve diğer yasal düzenlemelerin yüklediği görev ve sorumlulukların bilincinde olan bir hukuk kurumu olarak, ülkemizde yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı, bağımsız savunma, temel hak ve özgürlükler, demokrasi ve hukuk devleti için çalışmaya devam edeceğiz. Cumhuriyet’in kazanımlarına, temel değerlerine ve Cumhuriyet’in kuruluş felsefesine sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, bize bu güzel vatanı armağan eden tüm Şehit ve Gazilerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle yad ediyoruz. Baromuzun kurucularına, Baromuza emeği geçen tüm Başkanlarımıza, Yönetim, Disiplin ve Denetleme Kurulları ile çeşitli kurul ve komisyonlarda görev yapan meslektaşlarımıza, çalışanlarımıza, katkı ve emeklerinden dolayı teşekkür ediyor, ebediyete intikal edenleri saygı ve rahmetle anıyoruz. Daha nice kuruluş yıl dönümlerinde bir arada olmak temennisiyle herkese saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.

 

Av.Bahadır Tekeş

Amasya Barosu Başkanı