5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ KUTLAMA MESAJI
Tarih: 5.04.2023| Okunma Sayısı: 333

 

5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ KUTLAMA MESAJI

 

 

Değerli Meslektaşlarım,

Bugün 5 Nisan Avukatlar Günü,

Yargının kurucu unsuru, hukuk devleti, demokrasi, temel hak ve özgürlüklerin teminatı olan ‘savunma mesleğine emek vermiş tüm meslektaşlarımızın Avukatlar Gününü kutluyor, ebediyete intikal etmiş meslektaşlarımızı saygı ve minnetle anıyoruz.

Bizler, Ulusal Bağımsızlığımızı kazandırarak Cumhuriyetin ilanı ile birlikte Hukuk Devleti’nin temellerini atan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda yürüyen ve onun ilkelerini daima pusula olarak kabul eden, yaşamını hak ve adalete adamış insanlarız.

Bizler; her zaman ve her şartta haksızlıkların, hukuksuzlukların karşısında, Hukukun üstünlüğünün; Temel Hak ve Özgürlüklerin; Demokrasinin; Laik, Sosyal Hukuk Devleti’nin ve Türk Milleti’nin bölünmez bütünlüğünün tarafındayız.

Elbette bu üstün değerler için mücadele ederken bedel ödedik ödemeye de devam ediyoruz. Hukuk, demokrasi ve laiklik mücadelesi sebebiyle katledilen meslektaşlarımızı saygı ile anıyoruz.

Gün geçtikçe bağımsızlığı daha da tartışılır hale gelen yargı erki, savunma hakkının önündeki engellemeler ve hatta savunmayı sembolik hale getirmeye yönelik uygulamalar, Baroların  ‘savunmanın teminatı olma ‘ vasfını bertaraf etmeye yönelik yasa değişiklikleri, kontrolsüzce açılan hukuk fakülteleri ile hukukçu enflasyonu yaratarak mesleğe itibar kaybettirilmesine yönelik politikalar, daha staj döneminde başlayan mesleğimizin ekonomik ve sosyal sorunlarına rağmen güvencesi olduğumuz ‘adil yargılanma hakkı’ ve ‘hak arama hürriyeti’ için canla başla çaba sarf ediyoruz.

Biliyoruz ki Cumhuriyet sayesinde üzerimizde taşıdığımız cübbemize atfettiğimiz onurun kaynağı; O’nu kalkan kıldığımız hak arayan emekçiler, şiddet gören kadınlar, istismar edilen çocuklar, kalemini özgürce kullanan  gazeteciler, katledilen çevre ve doğadır.

Ulusumuzun kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk’ün “Adalet gücü bağımsız olmayan bir milletin devlet halinde varlığı kabul olunamaz” sözünden hareketle tüm olumsuzluklara rağmen gösterdiğimiz çaba hak ve özgürlük mücadelesinden öte Türkiye Cumhuriyeti Devletinin; Laik, Sosyal bir Hukuk Devleti olarak varlığını devam ettirmesine yöneliktir. Ancak, bu surette en büyük hazinemiz olan Cumhuriyetimizi ve İstiklalimizi dahili ve harici bedhahlardan koruyabilir, Milletimizin barış, huzur ve refah içerisinde yaşamasını sağlayabiliriz.

Bu duygu ve düşüncelerle;

Mesleğe ilk adımımızda “Hukuka, ahlaka, mesleğin onuruna ve kurallarına bağlı kalacağımıza dair namusumuz ve vicdanımız üzerine” ettiğimiz yemine sadakatle, ‘savunma mesleğinin yaşadığı tüm zorluklara, engellemelere ve hukuk dışı uygulamalara karşın Ülkemize, Milletimize ve Mesleğimize duyduğumuz derin sevgi ve bağlılıkla Hukukun Üstünlüğü ve tarafsızlığı, Demokrasi, Laiklik ve İnsan Hakları mücadelesini hiç yılmadan sonsuza dek sürdüreceğiz.

5 Nisan Avukatlar Günümüz Kutlu Olsun.

 

 

AV. BAHADIR TEKEŞ

AMASYA BARO BAŞKANI

 

 

22.05.2024
AV. BAHADIR TEKEŞ
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.